Cerams kādam noderēs ;)
Sakarā ar to, ka ziemā jumiķiem ir vairāk brīvā laika, un iepriekšējā sezonā atkal ir redzēts daudz dažādu "brīnumu" uz jumtiem, gan uz tiko pabeigtiem, gan jau esošiem kādu laiku ekspluatācijā. Tapēc radās doma uzrakstīt dažas lietas, kurām vajadzētu pievērst uzmanību renovējot jumtu, ceļot to no jauna vai vienkārši iegādājot jaunu īpašumu,Pirmais varētu būt izvēlēties atbilstošu jumta segumu, esošajai jumta konstrukcijai. Ja jumta konfigurācija vienkārša (vienslīp, divslīp) un slīpums virs 30°, tad izvēles iespējas ir diezgan plašas. Taču ja slīpums ap (zem) 10° tad jāsāk skatīties kādam slīpumam ražotājs ir paredzējis izvēlēto segumu. Tā pat, ja jumtam daudz izbūvju, tornīši, jumta logi utt, jāskatās, kuru segumu varēs pareizi un skaisti iestrādāt ar minimāliem atgriezumiem.
Lai Jumta "pīrāgs" pareizi funkcionētu svarīgi ir izvēlēties kvalitatīvu gan tvaika izolāciju, gan jumta membrānu, kā arī pareizi un rūpīgi to ieklāt.
Vis izplatītākā kļūda parasti ir zemseguma ventilācijas izveidē, to neizveidojot jeb nenodrošinot tās darbību! It sevišķi tas attiecas uz skārda segumiem, jo tie saulē stipri uzkarst un zem tiem veidojas kondensāts, kas summā rada pirtij līdzīgu vidi zem seguma,kas attiecīgi rada nelabvēlīgu ietekmi uz koka konstrukciju. Līdzīgi ir ar segumiem, kuru pamatā ir OSB, kurš bez atbilstošas ventilācijas ar laiku vienkārši sapūst.. Lai zemseguma ventilācija darbotos ir jābūt nodrošinātām trim lietām:
-jābūt vietai kur gaisam tikt iekšā!!!
-jābūt gaisa spraugai starp membrānu un segumu!!!
-jābūt vietai pa kurieni gaiss tiek ārā!!!
Montējot jumta konstrukcijas, spārēm nepieciešams veidot iezāği, lai spāre sēž uz mūrlatas. Svarīgi leņķu stiprināšanai izmantot enkur naglas vai enkur skrūves. Parastās koka skrūves agri vai vēlu nolūzīs.
Ja zinām ka jumtā būs sateka, jumta logs vai dūmvads plaknes vidū, tad sūtot jau jumta segumu jāieliek rezerve, jo iestrādāt korekti var tikai procesā veidojot pārlaides. Šādu mezglu nekorektas iestrādes labošana parasti izmaksā dārgi, tāpēc iesakām savlaicīgi pārdomāt visas nianses!
Visi jumti sastāv no pamat seguma, un papildelementiem, par kuriem bieži piemirst vai arī "meistari" to apzīmē kā sīkumu!... bet tā nav. Visērtāk, kad ir izveidots jau latojums, ir salikt pieres un vēja dēļus, piemontēt notekas, salikt lāsenes, un liekot segumu paralēli arī montēt vējmalas, jumta trepes, kores, sniega bremzes, ventilācijas izvadus utt.
Vēl bieži nākas apbēdināt cilvēkus, kuri nesen iegādājušies īpašumus/jaunbūves un ir sākuši tajos veikt iekšdarbu remontus, un tad secina, ka vai nu jumts jau tek, vai ir kaut kas izbūvēts nepareizi, kas parasti ir saistīts ar diezgan lieliem neparedzētiem izdevumiem! Lai tādā situācijā nenonāktu, iesakām pirms īpašuma iegādes pieaicināt speciālistu, kurš novērtēs celtnes stāvokli.
Cerams, ka kādam informācija bija noderīga, un nākotnē mēs aiz vien mazāk redzēsim jumtus kur viss ir slikti!!!